Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... filiala-constituire
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

filiala-constituire

Buna ziua
Ma poate lamuri cineva cumsa fac o filiala unei societati italiene in Romania?
Mai exact cine este asociat in filiala?Poate fi asociatul unic din societatea italiana?
Filiala lui X are ca asociat pe X, nu pe altcineva si in niciun caz asociatii lui X. Ai insa grija ca daca filiala e SRL iar X are asociat unic, iti mai trebuie inca un asociat cu cota minima pentru ca nu e permis ca un SRL sa aiba asociat unic o alta persoana constituita tot cu asociat unic, chiar daca e straina.
Prin urmare in filiala trebuie sa fie doi asociati ,unul este societatea straina si un alt asociat care poate fi o persoana fizica sau juridica.Am inteles bine?
Da :)