Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Suspendare proces de divort!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Suspendare proces de divort!

Care sunt conditiile? Cum se procedeaza si cat dureza termenul maxim de suspendare?
Art. 248 C.pr. civ.prevede ca :
(1) Orice cerere de chemare in judecata, contestatie, apel, recurs, revizuire si orice alta cerere de reformare sau de revocare se perima de drept, chiar impotriva incapabililor daca a ramas in nelucrare din vina partii timp de un an. Partea nu se socoteste in vina, cand actul de procedura urma sa fie indeplinit din oficiu.
(2) Termenul perimarii nu curge cat timp, fara vina partii, cererea n-a ajuns inca la instanta competenta sa o judece sau nu se poate fixa termen de judecata.
(3) in materie comerciala termenul de perimare este de sase luni.

Art. 242 din C.pr. civ prevede ca :
(1) Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii.
(2) Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat