avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Suspendare proces de divort!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Suspendare proces de divort!

Care sunt conditiile? Cum se procedeaza si cat dureza termenul maxim de suspendare?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:32, 6 Noiembrie 2008
Art. 248 C.pr. civ.prevede ca :
(1) Orice cerere de chemare in judecata, contestatie, apel, recurs, revizuire si orice alta cerere de reformare sau de revocare se perima de drept, chiar impotriva incapabililor daca a ramas in nelucrare din vina partii timp de un an. Partea nu se socoteste in vina, cand actul de procedura urma sa fie indeplinit din oficiu.
(2) Termenul perimarii nu curge cat timp, fara vina partii, cererea n-a ajuns inca la instanta competenta sa o judece sau nu se poate fixa termen de judecata.
(3) in materie comerciala termenul de perimare este de sase luni.

Art. 242 din C.pr. civ prevede ca :
(1) Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii.
(2) Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.
Ultima modificare: Joi, 6 Noiembrie 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate suspenda un proces civil? Costica33 Costica33 Am intentat un proces si am interes sa-l suspend. Va rog sa-mi spuneti cum se poate suspenda un proces pe o perioada mai mare sau egala cu un an. Multumesc. (vezi toată discuția)
Termen ada48 ada48 Buna ziua. Care este termenul in care un dosar suspendat potrivit art.244, alin.1, pct.1, poate fi repus pe rol, dupa ramanerea definitiva si irevocabila a ... (vezi toată discuția)
Suspendare si perimarea wap54 wap54 Suspendarea pe art. 242 (1) si art. 244 (1) au acelasi termen de perimare? Va multumesc! (vezi toată discuția)