Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendare si perimarea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendare si perimarea

Suspendarea pe art. 242 (1) si art. 244 (1) au acelasi termen de perimare?
Va multumesc!

Suspendarea judecăţii

Art. 242 NCPC

(1)Instanţa va suspenda judecata:

1.când amândouă părţile o cer;

Art. 244 NCPC

(1)Instanţa poate suspenda judecata:

1.când dezlegarea pricinii atârnă în totul sau în parte, de existenţa sau neexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;

Art. 416 NCPC

Cererile supuse perimării

(1) Orice cerere de chemare în judecată, contestaţie, apel, recurs, revizuire şi orice altă cerere de reformare sau de retractare se perima de drept, chiar împotriva incapabililor, dacă a rămas în nelucrare din motive imputabile părţii, timp de 6 luni.