Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este perioada maxima de suspendare judecata cauza?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este perioada maxima de suspendare judecata cauza?

Suspendare judecare cauza.
Art. 416 Cpc - Cererile supuse perimării

(1) Orice cerere de chemare în judecată, contestaţie, apel, recurs, revizuire şi orice altă cerere de reformare sau de retractare se perima de drept, chiar împotriva incapabililor, dacă a rămas în nelucrare din motive imputabile părţii, timp de 6 luni.

(2) Termenul de perimare curge de la ultimul act de procedură îndeplinit de părţi sau de instanţă.

Tip solutie: 155/1 c.pr.civ
Solutia pe scurt: În temeiul art. 242 C.p.c., suspendă judecarea cauzei, pentru neîndeplinirea de către petentă, a tuturor obligaţiilor stabilite de către instanţă prin rezoluţia din data de 26.02.2019.Cu drept de recurs, pe toată durata suspendării.
Document: Încheiere - Suspendare 28.03.2019