Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In ce conditii un dosar suspendat pe art.242 alin.1 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In ce conditii un dosar suspendat pe art.242 alin.1 cpc poate ...

In ce conditii un dosar suspendat pe art.242 alin.1 cpc poate fi redeschis?
Dupa ce nu mai exista motivul de suspendare

Pentru continuarea procesului, reclamantul trebuie sa indeplineasca obligatiile stabilite de instanta in sarcina sa si sa faca cerere de repunere pe rol a cauzei.

Daca dupa sase luni de la ultimul act de procedură îndeplinit de parți sau de instanta, reclamantul nu isi indeplineste obligatiile stabilite de instanta si nu formuleaza cerere de repunere pe rol a cauzei, cererea de chemare in judecata, contestatie, apel, recurs, revizuire si orice alta cerere de reformare sau de retractare se perima de drept, chiar împotriva incapabililor, daca a rămas în nelucrare din motive imputabile partii.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat