Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... incheiere suspendare /proces - efecte ? termen ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

incheiere suspendare /proces - efecte ? termen repunere ?

Bună dimineața !

Vă rugăm frumos să ne dați un sfat.

Este vorba despre un proces de moștenire.
Tatăl meu și cu frații lui au moștenit un teren.
Procesul a fost suspendat de judecător
pentru că reclamantul /unul din frați
nu a prezentat instanței un act și trebuia să facă niște Precizări.
Procesul a fost suspendat - conform
Art. 242 din Noul Cod de Procedură Civilă
(1) Când constată că desfăşurarea normală a procesului
este împiedicată din vina reclamantului,
prin neîndeplinirea obligaţiilor stabilite în cursul judecăţii.

Nu s-a primit Încheiedea de ședință /de suspendare proces.
Termenul de judecată a fost la data de 05.06.2019.
Ni s-a spus că a fost redactată
și trimisă pe data de 14.06.2019.

Vă rugăm frumos să ne spuneți:
- reclamantul va trebui să facă Cerere de redeschidere proces ?
- reclamantul nu a înțeles bine ce a vrut judecătorul
- dacă reclamantul nu face acele Precizări și nu depune actul
după cum a cerut judecătorul ,
este posibil ca judecătorul să nu reia judecata ?
Cum va proceda ?
Va mai fixa termen ? sau din start
nu va redeschide procesul ?

- procesul a fost suspendat mult timp
și pentru că o sora de-a moștenitorilor
a avut proces penal pentru falsificarea unei semnături
- reclamantul /fratele tatălui a cerut foarte târziu
repunerea pe rol după acel Dosar penal

- dacă acum procesul este iar suspendat, din vina reclamantului,
ca o sancțiune pentru reclamant,
nu cumva curge termenul de perimare sau prescriere în continuare
adică nu cumva se adună la termenul anterior repunerii pe rol
de la pronunțarea hotărârii în Dosarul penal
și data când a fost repus pe rol procesul acesta ?
sau trece un alt termen ? odată ce procesul a fost pus pe rol ?

oanaportar, utilizator
Reclamantul este cel care poate repune dosarul pe rol, acest lucru fiind 100% in interesul sau.
In cazul de fata, este posibil ca cererea de repunere pe rol sa fie respinsa, atat timp cat cauza suspendarii procesului (lipsa acelui act) nu a fost rezolvata.
Se fixeaza termen, in care se judeca cererea de repunere pe rol.

Atunci cand suspendarea este cauzata de reclamant, cauza se perima daca nu e repusa pe rol in termen de 6 luni de la ultimul act de procedura (citatie, note de sedinta, etc).

Art 416 NCPC
(1) Orice cerere de chemare în judecată, contestație, apel, recurs, revizuire și orice altă cerere de reformare sau de retractare se perimă de drept, chiar împotriva incapabililor, dacă a rămas în nelucrare din motive imputabile părții, timp de 6 luni.
(2) Termenul de perimare curge de la ultimul act de procedură îndeplinit de părți sau de instanță.

Mulțumim din tot sufletul pentru timpul acordat și pentru sfaturi !