Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ?

Bună ziua !

Recent, în Dosarul în care fratele tatălui meu este reclamant
împreună cu alți 2 frați, într-un proces de moștenire,
instanța a dispus următoarele:

Tip solutie: 155/1 c.pr.civ
Solutia pe scurt: In temeiul disp. art. 242 Cod Procedură Civilă,
suspendă judecarea cauzei pentru neîndeplinirea de către reclamant
a obligaţiilor stabilite de instanţa de judecată prin încheierea de şedinţă .
Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea cursului judecării procesului .
Document: Încheiere - Suspendare

Vă rugăm frumos să ne ajutați să înțelegem
ce înseamnă :
- Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ... ?

Procesul este suspendat ?
Reclamantul va trebui să facă Cerere de repunere pe rol ?
sau
Reclamantul va trebui să facă Recurs ?

Cum se pune din nou Dosarul pe rol ?
ca să se judece procesul în continuare ?

Nu cumva a greși judecătorul
când a spus Recurs ?
în loc să spună numai Suspendare ?
oanaportar, utilizator
Instanta a dispus suspendarea ca urmare a nerespectarii obligatiilor impuse in sarcina reclamantului/reclamantilor.
In masura in care acesta/acestia apreciaza ca si-au indeplinit obligatiile, pot formula recurs cu privire la masura suspendarii.
Pe durata suspendarii, se poate formula cerere de repunere pe rol pentru ca procesul sa isi urmeze cursul.
1. Inseamna ca, reclamantul are posibilitatea legala de a formula recurs impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea, pe tot parcursul suspendarii.

2. Da, procesul este suspendat, in temeiul art. 242 din Codul de proc. civ., conform incheierii de sedinta care v-a fost comunicata, pentru pentru neîndeplinirea de către reclamant a obligaţiilor stabilite de instanta de judecata.

3. Teoretic, reclamantul are posibilitatea de a formula recurs sau cerere de repunere pe rol.
Reclamantul poate formula recurs. in masura in care acesta este intemeiat.
Mai mult ca sigur, instanta a dispus motivat suspendarea cauzei, prin urmare nu are sens ca fratele sa formuleze cerere de recurs.

In aceste conditii, va recomand ca fratele sa indeplineasca obligatiile care i-au fost puse in vedere de instanta de judecata prin incheierea de sedinta si sa formuleze cerere de repunere pe rol a cauzei, la care sa ataseze dovada indeplinirii obligatiilor mentionate mai sus.

4. Judecatorul nu a gresit, suspendare este o sanctiune care intervine, in acest caz, pentru neindeplinirea de catre reclamant a obligatilor indicate de instanta de judecata iar recursul este o cale de atac
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Vă rugăm frumos să ne mai spuneți
- dacă fratele face Cerere de repunere pe rol, dar judecătorul consideră că nu a îndeplinit măsurile instanței, ce se va întâmpla ?
Judecătorul va suspenda iar procesul ? sau va anula sau va respinge procesul ?
Dacă judecătorul va suspenda iar procesul, perioada de suspendare se va aduna la noua perioadă de suspendare ?
sau
Noua suspendare este separată și nu se adună la prima suspendare ?
In aceasta situatie, instanta de judecata va respinge cererea de repunere pe rol.
Este vorba de o singura suspendare.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Dacă este o singură suspendare, înseamnă că dacă se adună perioada de suspendare și cu următoarea ( dacă fratele tatălui nu îndeplinește masurile instituției .) - atunci este posibil să se depășească termenul de 6 luni.....
Dacă se va întâmpla așa, ce va face judecătorul ?
Va respinge procesul ? și pe ce motive ?
oanaportar, utilizator