Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ?

Bună ziua !

Recent, în Dosarul în care fratele tatălui meu este reclamant
împreună cu alți 2 frați, într-un proces de moștenire,
instanța a dispus următoarele:

Tip solutie: 155/1 c.pr.civ
Solutia pe scurt: In temeiul disp. art. 242 Cod Procedură Civilă,
suspendă judecarea cauzei pentru neîndeplinirea de către reclamant
a obligaţiilor stabilite de instanţa de judecată prin încheierea de şedinţă .
Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea cursului judecării procesului .
Document: Încheiere - Suspendare

Vă rugăm frumos să ne ajutați să înțelegem
ce înseamnă :
- Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea ... ?

Procesul este suspendat ?
Reclamantul va trebui să facă Cerere de repunere pe rol ?
sau
Reclamantul va trebui să facă Recurs ?

Cum se pune din nou Dosarul pe rol ?
ca să se judece procesul în continuare ?

Nu cumva a greși judecătorul
când a spus Recurs ?
în loc să spună numai Suspendare ?
oanaportar, utilizator
Se va aprecia ca cererea s-a perimat si se va respinge ca atare.
Vă mulțumim frumos pentru sfaturi și pentru tot timpul acordat !
Calea de atac a recursului poate fi promovata pe perioada suspendarii procesului civil.

Suspendarea a intervenit din cauza neindeplinirii culpabile a obligatiilor, de catre reclamant.

Puteti formula cerere de repunere pe rol, indeplinindu-va obligatiile ce va incumba.

Recursul reprezinta o cale de atac, prin care ati critica legalitatea si temeinica incheierii de suspendare.

Daca apreciati ca suspendarea a fost legala ( nu v-ati indeplinit anumite sarcini, dispuse de catre instanta de judecata ), atunci nu este oportuna promovarea recursului, ci repunerea pe rol.(recursul ar fi respins ca fiind nefondat ).

Succes!
Vă mulțumim foarte mult !!!!.....