Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Buna seara, am o fata de 15 ani si vreau sa ii donez casa, trebuie sa precizez ca sunt divortata iar casa este dobandita innaitea casatoriei, ce ar trebuie sa fac, ce solutie mai usor suportabil financiar pot aborda?
Donatie. Este singurul copil? Daca da, puteti sa I donati linistita. Nu Se plateste impozit fiind rude de grad 1. Insa fiind minora, trebuie numit un curator care cu autorizarea prealabila a instantei de tutela/autoritatea tutelara sa semneze si el/ ea donatia.
Pentru dvs ar fi mai potrivit sa i-l vindeti ( aveti nevoie si de procurator de fonduri). Riscul exista si asa sa fie revocat de creditor