Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru jurnal pentru incasari si plati la II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru jurnal pentru incasari si plati la II

In situatia in care un PFA, II, IF sau AF care tine contabilitatea in partida simpla cu ajutorul unei aplicatii pe calculator iar aceasta aplicatie genereaza automat Registrul jurnal pentru incasari si plati mai este necesara si obligatorie transcrierea de mana a datelor pe Registrul tipizat ?
Va multumesc!
nu mai este necesar, este valabila varianta informatica , daca sunt conforme si respecta forma tipizata a documentelor legale cerute de lege!
Listarile facute cu ajutorul programului informatic se inregistreaza la Administratia Financiara atunci cand se fac 100 de pagini sau la incheierea exercitiului financiar (anul calendaristic).
Fiind la partida simpla, procedez ca in zicerile din OMFP 1040, adica listez la sfarsitul lunii, iar totalurile incasari si plati le trec cu pix albastru in RJIP snuruit, numerotat si inregistrat la Admin financiara, cu clasica formula "rulaj luna......".Evident, printurile le indosariez, numerotate in ordine crescatoare, in vederea arhivarii.
Au mai aparut noutati privind acest aspect ? sau erau si inainte ?!..daca se poate un indiciu !