Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrarea in contabilitate a reevaluarii de la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrarea in contabilitate a reevaluarii de la 31.12.2011

Buna ziua,

Daca se poate sa ma scoata din ceata cineva la situatia urmatoare:

O firma care este in inactivitate temporara si are in evidenta imobile(constructii) a facut reevaluarea la 31.12.2011.
Cum inregistreaza in evidenta contabila reevaluarea facuta avand in vedere ca pe perioada suspendarii activitatii nu se fac inregistrari contabile?

Multumesc! o zi buna!
Din pacate legiuitorul nu a prevazut si astfel de situatii. Daca nu faceti reevaluarea o sa aveti o suma impresionanta la taxe locale. Inteleg problema dvs., este delicata dar pina la urma o faceti pentru cei de la taxe locale si desi nu este cuser o inregistrati cind a-ti facut-o. Foarte delicat o sa mai intreb si eu niste prieteni dar riscul sa vina cineva de la Primarie in control este mic cu atat mai mult de la fisc.