Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua
Am nevoie de un model decizie suspendare CIM pentru ingrijirea copilullui pana la varsta de 2 ani
Multumesc
SC ___________________________SRL

DECIZIA nr. …… / ………………….

Subscrisa S.C. ........................................ SRL, inregistrata la ORC sub nr. J40/ ........../ .............., CIF ........................, cu sediul social declarat in ................., prin reprezentantul sau legal ..................................................,
Avand in vedere cererea salariatei .............. .................................................. de suspendare a Contractului Individual de Munca,

DECIDE:

Art.1 Incepand cu data de …………………… se suspenda Contractul Individual de Munca al D-nei ..................................................conform prevederilor art.51, alin 1, lit a) din Codul Muncii.
Art.2 Cu aducere la indeplinirea prezentei decizii se imputerniceste serviciul .........
Art.3 S.C. ……………………………… va comunica in termen de ....... zile de la emitere un exemplar de pe decizie salariatului.
Art.4 Prezenta decizie se poate contesta in termen de 45 de zile de la data comunicarii la Tribunalul ......

DIRECTOR,
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Sper sa va fie folositoare

D E C I Z I E
privind suspendarea CIM nr......... al d-nei/dlui .................................

Având in vedere :

- cererea inregistrată sub nr. ................. prin care d-na/dl. .............,in functia de .................., în cadrul ........................., solicită suspendarea contractului de muncă pentru concediu creştere copil în vârstă de până la 2 ani, începând cu data de ...................;
- prevederile art. 51 lit.”a" din Codul Muncii ;

Directorul..................– emite prezenta

D E C I Z I E

Art.1 Începând cu data de .................., se suspendă din proprie iniţiativă contractul de muncă al d-nei/dlui ...................., în cadrul ................, conform art.51 lit.”a” din Legea 53/2003 - Codul Muncii drept consecinţă a următoarei situaţii – concediu pentru creştere copil în vârstă de până la 2 ani;
Art.2 Compartimentul Resurse Umane va duce la indeplinire prezenta decizie.

DIRECTOR

Nr.
Data :

Întocmit / Redactat: .........................

VIZAT
Compartimentul Juridic

Am luat la cunoştinţă :

Numele salariatului ______________________

monicalirca, utilizator