Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul c.o.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul c.o.

buna ziua!
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: salariatii nostrii lucreaza in acord, indice acord care este specificat in cim ca adaos la salariu; ca baza de calcul la co se ia ultimile 3 luni anterioare perioadei de co, si anume brutul realizat in acele luni impartit la nr. de zile aferent perioadei respective si apoi inmultit cu nr de zile de co din luna respectiva.
va rog sa ma corectati daca este gresit ( specific ca brutul realizat este diferit de la o luna la alta).
multumesc frumos!
Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca in conformitate cu prevederile art.150 alin. (1) din Codul muncii.

Potrivit dispozitiilor art.150 alin. (2) din Codul muncii, indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale anterior mentionate din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Calculul indemnizatiei de concediu de odihna se va face in raport de toate veniturile realizate de catre salariat in perioada de referinta.
ma iertati, deci este in regula cum am calculat?
Mi se pare corect cum ati calculat indemnizatia de CO....
multumesc frumos, o zi buna !