Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ridicare ipoteca imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ridicare ipoteca imobil

la ce perioada de timp se poate muta ipoteca dupa un imobil achizitionat prin programul prima casa pe alt imobil, fara a achita imprumutul?

Multumesc!
Numai bine!
oricand primiti acordul bancii si al fondului de garantare, deci niciodata.
Nu m-am lovit de un astfel de caz in practica dar sunt convins ca fondul de garantare nu va va permite sa radiati ipoteca si sa instituiti ipoteca pe alt imobil decat dupa achitarea integrala a creditului.
:)) foarte incurajator.....ma gandesc ca atata timp cat valoare imobilului pe care vreau sa mut ipoteca este dublu ca valoare, ma refer la valoare contractata si nu la valoare finala...ca aia e tripa celei luate.
Multumesc pentru raspuns!
Numai bine!
problema e ca vorbim de programul prima casa
daca ar fi fost vorba de uncredit ipotecar standard, probabil ca banca ar fi renuntat la ipoteca dupa ce constituiati o alta ipoteca pe un alt imobil.