Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... radierea ipotecii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

radierea ipotecii

un credit care a fost achitat integral in 2010 in luna iulie,am constatat ca ipoteca nu a fost radiata in iulie 2014 din cartea funciara
intrbare: care erau pasii de urmat pentru radierea ipotecii la data respectiva, si cine trebuia sa radieze aceasta ipoteca eu cel care a luat imprumutul sau banca care a instituit ipoteca?
multumesc anticipat pentru raspuns
Art. 2419
Obligaţia de radiere
În cel mult 10 zile de la data la care obligaţia garantată a fost plătită, creditorul ipotecar este obligat să ceară operatorului arhivei radierea ipotecii. Creditorul ipotecar care omite să solicite radierea ipotecii răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse debitorului şi constituitorului ipotecii. În acest caz, valoarea daunelor-interese ce urmează a fi plătite nu poate fi mai mică decât echivalentul în lei al sumei de 500 euro
va rog in care lege gasesc acest articol,multumesc din nou.
Scuze,.....Noul Cod Civil
multumesc mult