Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Transfer roman condamnat in strainatate si computare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Transfer roman condamnat in strainatate si computare pedepse

Buna ziua! Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri.

Doresc sa stiu daca se poate face 100% computarea pedepselor sa stiu daca se merita sa se faca transferul in Romania pentru continuare pedeapsa.
Cazul meu este urmatorul: roman condamnat in Germania prin 2 sentinte (aceeasi infractiune: falsificare instrumente de plata) la 5 ani de inchisoare
1 sentinta de 2 ani cu suspendare a fost revocata de curand deoarece a doua infractiune a fost savarsita in perioada de suspendare
a 2 -a sentinta este de 3 ani cu executare

In Germania nu se pot computa pedepsele, se calculeaza ca fractiuni din total.

In schimb in Ro conform legii 302/2004 se pot computa pedepsele astfel incat sa se reduca la cea de 3 ani?Cat dureaza aceasta procedura?Dar transferul din urma? Exista corespondent al infractiunii respective la noi?Dar pedepsele sunt recunoscute de romani cele ale instantelor germane sau se convertesc la legile noastre de catre instantele romane? Se da spor recidiva? Se recunosc zilele muncite?Se scade arestul preventiv?

In cazul in care ramane in Germania in 2013 este om liber, nu as dori sa facem transferul sa nu se compute mai apoi pedepsele in Ro si sa elibereze astfel cel putin in 2014.

Va multumesc pentru ajutorul acordat si ma scuzati daca sunt prost informata insa sursele mele sunt nenumarate si tot nu am un raspuns concret la intrebarea mea: Se poate face 100% contopirea pedepselor in Ro sa stiu daca merita sa fac transferul...

1.Statul roman nu poate modifica hotararile altui stat ci vor fi recunoscute asa cum sunt.
2. Da, aceasta fapta este incriminata si de legislatia noastra.
3. Nu se acorda spor de recidiva, asa cum am mai spus, hotararea se va executa asa cum este.
4. Va sfatuiesc sa executati pedeapsa in Germania pt inca un an deoarece procedurile ar dura ceva mai mult avand in vedere demersurile pt recunoasterea hotararilor straine, in situatia de fata sunteti mai avantajat in Germania.
cred ca va referiti la contopire nu la computare. computare inseamna deducerea unei perioade deja executate.
depinde ce doriti dvs sa stiti cu exactitate.
de principiu ,in romania , curtea de apel bucuresti va solutiona recunoasterea hotararii, va decide care este corespondentul infractiunilor l savarsite si va aplica o pedeapsa . din cate am vazut pana acum (adica pana in maxim 10 hotarari) au echivalat si mentinut condamnarea insa cine stie......
din 5 ani in romania trebuie sa execute 3 ani si 4 luni din care se scad zilele castig ,asta pentru a fi analizat in comisia de propuneri pentru liberare conditionata deci nu obligatoriu se va libera.
am vazut cerere de recunoastere a zilelor castig din strainatate dar nu a fost aprobata.
acum depinde de ce instrumente de plata vorbim si de ce prejudiciu.
multi se prevaleaza de legea cec care e din 1934 dar nu stiu daca e cazul aici.mai dat amanunte.
Cat trebuie sa execute in Germania pentru condamnarea de 5 ani pana are dreptul la eliberare conditionata?
Vreti sa contopiti si computare sau ce vreti?
Pedeapsa din Germania va ramane aceeasi.
Va multumesc cu intarziere pentru raspunsuri, s-a primit aprobare pentru transfer in Ro in cazul celei de-a doua pedepse, asteptam si de la prima procuratura un raspuns. In cazul in care se aproba se initiaza demersurile aducerii condamnatului in RO, dupa care vom face cererea de contopire (sau computare sincer nu-mi dau seama in acest caz pt ce e de facut cerere). Imi puteti spune va rog cat dureaza aceasta procedura de regula si daca se poate depune cererea inainte sa revina condamnatul in Ro?Contopire sau computare??? Sau ambele? Observ ca pe internet nu prea se face distinctie intre cele doua. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

P.S. In Germania trebuie executat 2/3 din pedeapsa pana la eliberare (+ 2,3 luni din cate am vazut cum se practica) insa daca se aproba transferul de la prima procuratura care l-a condamnat se opteaza pentru venirea in tara.