Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

buna ziua,
am si eu o intrebare. certificatul de nastere pentru copii (mici) se elibereaza doar mamei sau si tatalui? daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?
exact, da, am avut unul si l am, ratacit, numai ca "gurile" spun ca nu se elibereaza duplicat ci un certificat nou.
eu-ro, utilizator
se elibereaza un dublicat, daca aveati modelul vechi (comunist, mic) se va elibera unul de tip nou,european in 3 limbi
ok, am inteles asta, imi cer vreo dovada ceva? alte acte, timbre? ca nu raspunde nimeni la un telefon si nu stiu ce sa iau cu mine, cate timbre si de care?
Un timbru fiscal de 2 lei si cartea dvs. de identitate ( taxa de timbru se poate plati si la Serviciul Impozite si taxe).

Sunteti pasibil si de amenda :(
Pentru pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila amenda este intre 100 si 200 de lei; poate aveti noroc si nu va ''taxeaza''.
multumesc tare mult. o sa l trimit pe tatic in cazul asta (al amenzii, desi eu l am cam ratacit):slap: