avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

buna ziua,
am si eu o intrebare. certificatul de nastere pentru copii (mici) se elibereaza doar mamei sau si tatalui? daca ma duc la primarie ce anume imi trebuie pentru a obtine altul?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 12:30, 15 Februarie 2012
exact, da, am avut unul si l am, ratacit, numai ca "gurile" spun ca nu se elibereaza duplicat ci un certificat nou.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Februarie 2012
eu-ro, utilizator
se elibereaza un dublicat, daca aveati modelul vechi (comunist, mic) se va elibera unul de tip nou,european in 3 limbi
ok, am inteles asta, imi cer vreo dovada ceva? alte acte, timbre? ca nu raspunde nimeni la un telefon si nu stiu ce sa iau cu mine, cate timbre si de care?
Un timbru fiscal de 2 lei si cartea dvs. de identitate ( taxa de timbru se poate plati si la Serviciul Impozite si taxe).

Sunteti pasibil si de amenda :(
Pentru pierderea sau deteriorarea certificatelor de stare civila amenda este intre 100 si 200 de lei; poate aveti noroc si nu va ''taxeaza''.
multumesc tare mult. o sa l trimit pe tatic in cazul asta (al amenzii, desi eu l am cam ratacit):slap:

Alte discuții în legătură

Duplicat certificat de nastere handsu handsu In ce conditii se poate solicita de la Starea civila o copie de pe Certificatul de nastere necesara la preschimbarea Cartii de identitate expirate ? Cum se ... (vezi toată discuția)
Pierdut certificat de nastere ovidiuove10 ovidiuove10 Pentru ami procura duplicatul certificatului de nastere unde trebuie sa ma duc? (vezi toată discuția)
Certificat de nastere izabella651 izabella651 ce pot sa fac dak am ramas fara certificatul de nastere si a fost deja scos un duplicat?? (vezi toată discuția)