Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Achitare = incetare proces penal ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Achitare = incetare proces penal ?

Buna ziua! Intr-un proces penal s-a dispus : " in baza art.11, pct.2,lit.b,rap. la art.10,al.1, lit.g, cu aplicarea art.122,al.1,lit.e si a art.124 CPPen. instanta va inceta procesul penal. .... adica pentru implinirea termenului de prescriptie speciala.
Nicaieri in motivarea sentintei nu se pomeneste cuvantul "achitare", cu toate acestea instanta decide si respingerea actiunii civile. Eu cred ca este GRESIT, incetarea procesului nefiind echivelenta cu achitarea.
Se inlatura doar raspunderea penala, nu si cea civila. Din pacate nici instanta de recurs n-a indreptat eroarea. Ar fi acesta un motiv bun pentru revizuire ?
Achitarea se dispune de catre instanta in baza art. 10 pt lit. a-e, iar pentru art. 10 lit. f-j se dispune incetare procesului penal, asadar nu este nicio greseala.
Nu este nicio eroare in hotarare. Pt art 10 lit g se dispune numai incetarea procesului penal.
Fiti multumit cu solutia instantei si de faptul ca a constatat implinirea termenului de prescriptie, nu exista motiv de revizuire.
Pentru litera g nu se prevede decat inlaturarea raspunderii penale, iar instanta a dispus si inlaturarea raspunderii civile, ceea ce este nelegal.
In hotarare scrie ca nu acorda despagubiri civile sau ca nu solutioneaza actiunea civila? Spuneti exact ce e consemnat in hotarare.
ContSters178374, utilizator
În temeiul art.346 alin.1 C.p.p. respinge ca neîntemeiată acţiunea civilă.
Statescu, utilizator