Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum aflu daca imobilul e inscris in cartea funciara?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum aflu daca imobilul e inscris in cartea funciara?

buna,as dori sa intreb daca tatal meu are un teren cumparat in martie 2004 de la o persoana si a pierdut actele originale ale terenului ,dupa a fost la notarul unde a facut actul de vanzare cu persoana respectiva si a scos o copie a actului de vanzare,dar acesta nu are stampila de la cartea funciara, iar notarul zice ca nu stie daca a fost inscris in cartea funciara,cum poate sa mi-l vanda mie?notarul zice ca acel numar a fost notat pe actul original.ce pot sa fac ,cum sa fac rost de acest numar ,nu exista undeva o copie a acelui act,sau cum pot proceda?va multumesc

Dacă este sau nu înscris la cartea funciară, puteţi afla de la oficiu de cadastru, se chema extras de informare sau dacă nu are carte funciară, puteţi solicita un certificat de sarcini, şi veţi afla tot ce doriţi despre acest teren. Dacă există titlu de proprietate vi.l poate vinde, dacă nu are carte funciară o puteţi face nu este nimic imposibil, aşa că, nu văd de ce vă faceţi atâtea probleme.
In temeiul disp art 41 din L nr 7/1996 republicata
Orice persoana poate cerceta cartea funciara si celelalte evidente care alcatuesc registrul cadastral de publicitate imobiliara,cu exceptia evidentelor care privesc siguranta nationala