Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inscrierea in CF a antecontractului de vanzare fara ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inscrierea in CF a antecontractului de vanzare fara finalizare

Cand se face antecontractul (in vederea vanzarii prin prima casa), acesta se inscrie in CF-ul apartamentului. Daca vanzarea nu se mai efectueaza din cauza bancii, cum se sterge din CF inscrierea antecontractului, trebuie mers in instanta sau cum ?

Amitrica, utilizator
Radierea inscrierilor in registrul general de carte funciara,se poate realiza in temeiul disp L nr 7/1996 republicata,fie amiabil prin documente autentificate ,fie prin hotarare judecatoreasca definitiva
Cine anume poate merge sa solicite radierea din CF a inscrisurilor ? Eu ca persoana fizica (proprietar de apartament) sau notarul, altcineva ? Unde se afla sediul in care se tin cartile funciare, la judecatorie sau unde anume ?
Pe site-ul Agentiei Nationale de Cadastru si Publiciatate Imobiliara gasiti adresele fiecarui oficiu terotorial:
[ link extern ]
Persoanele in favoarea cărora s au înscris sarcinile prin intermediul notarului.