Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandirea proprietatii asupra unei case in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandirea proprietatii asupra unei case in care locuiesc?

Casa a fost a bunicilor care au decedat.
Succesiunea nu s-a facut pentru ca nici unul din urmasi nu vrea sa cedeze in favoarea unuia.
In prezent in casa locuiesc parintii mei (unul din cei patru copii ai bunicilor).
De patru ani acestia platesc impozite pentru imobil si terenul aferent din curte.
Au consolodat locuinta.
Intrebare: Exista vreun temei legal pentru dobandirea dreptului de proprietate asupra acestui imobil daca timp de mai multi ani acestia intretin casa si platesc impozitele aferente acesteia?
Va multumesc!
Trebuie dezbatuta succesiunea in fata instantei judecatoresti. Ati putea obtine casa in totalitate ( de fapt parintele care este fiul/fiica defunctilor) prin instanta, insa cu o justa despagubire(plata unei sulte0 fata de ceilalti mostenitori.
In cazul dvs nu este posibila aplicarea uzucapiunii.
În principiu, coproprietarul nu poate uzucapa împotriva celorlalţi coproprietari. Chiar dacă stăpîneşte singur bunul, posesia lui nu este considerată una utilă.

Reparaţiile şi consolidările făcute (dacă au avut loc sau dacă au început în decursul celor şase luni prevăzute de lege pentru exercitarea dreptului de opţiune succesorală) semnifică acceptarea tacită a succesiunii.

Fiul (fiica) defuncţilor ar putea deveni proprietar doar dacă ceilalţi fraţi nu pot dovedi acceptarea succesiunii după fiecare dintre părinţi.