avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandirea proprietatii asupra unei case in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandirea proprietatii asupra unei case in care locuiesc?

Casa a fost a bunicilor care au decedat.
Succesiunea nu s-a facut pentru ca nici unul din urmasi nu vrea sa cedeze in favoarea unuia.
In prezent in casa locuiesc parintii mei (unul din cei patru copii ai bunicilor).
De patru ani acestia platesc impozite pentru imobil si terenul aferent din curte.
Au consolodat locuinta.
Intrebare: Exista vreun temei legal pentru dobandirea dreptului de proprietate asupra acestui imobil daca timp de mai multi ani acestia intretin casa si platesc impozitele aferente acesteia?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 18:39, 6 Noiembrie 2008
Trebuie dezbatuta succesiunea in fata instantei judecatoresti. Ati putea obtine casa in totalitate ( de fapt parintele care este fiul/fiica defunctilor) prin instanta, insa cu o justa despagubire(plata unei sulte0 fata de ceilalti mostenitori.
In cazul dvs nu este posibila aplicarea uzucapiunii.
În principiu, coproprietarul nu poate uzucapa împotriva celorlalţi coproprietari. Chiar dacă stăpîneşte singur bunul, posesia lui nu este considerată una utilă.

Reparaţiile şi consolidările făcute (dacă au avut loc sau dacă au început în decursul celor şase luni prevăzute de lege pentru exercitarea dreptului de opţiune succesorală) semnifică acceptarea tacită a succesiunii.

Fiul (fiica) defuncţilor ar putea deveni proprietar doar dacă ceilalţi fraţi nu pot dovedi acceptarea succesiunii după fiecare dintre părinţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire automata a unui imobil dupa mai bine de 30 ani de dari la stat ramqby ramqby Buna ziua. Socrul meu are o casa plus teren,pe care proprietari sunt parintii lui,care au decedat.Asa figureaza la primarie,el nu are nici un act,cum erau ... (vezi toată discuția)
Acceptare tacita a succesiunii prin plata impozitelor ely_f ely_f Sora mea locuieste in casa parinteasca a sotului ei, parintii sunt decedati, el a avut grija de gospodarie de atunci ( 20 ani). Au fost informati, cum ca, ... (vezi toată discuția)
Mostenire !!! ContSters110753 ContSters110753 Buna seara !!! Un sfat..un ajutor daca se poate !!! :( Eu locuiesc in casa bunicilor (decedati) din partea mamei....bunicii au avut 4 copii in viata ... (vezi toată discuția)