Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negociere CCM Unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negociere CCM Unitate

Buna ziua,
La sfarsitul lunii decembrie 2011, am trimis salariatilor o convocare pentru negocierea CCM Unitate pe anul 2012, totodata solicitandu-le alegerea unui reprezentant al salariatilor (nu exista sindicat, iar societatea are 22 salariati), avand in vedere ca din partea societatii era desemnat doar administratorul.

Pe 05.01.2012 a avut loc adunarea generala a salariatilor. Acestia au ales o persoana care sa participe din partea salariatilor la negociere.
In data de 09.01.2012, trebuia sa inceapa negocierile, dar reprezentantul salariatilor nu s-a prezentat.
S-a intocmit un proces verbal al sedintei, prin care s-a aratat ca datorita lipsei rerezentantului salariatilor negocierea nu a mai avut loc.
Ce ar trebui sa facem in continuare?
Va trebui repetata aceasta procedura: convocare, desemnare reprezentant si sedinta de negociere?
La ce interval de timp ar trebui reluata aceasta procedura?
Va multumesc
Ar fi bine ca salariatii sa fie reprezentati de 3 persoane pentru a preintampina noi probleme.
Convocati din nou reprezentantii salariatilor.
Faceti o noua convoace catre toate partile indreptatite in vederea negocierii contractului colectiv de munca. .. in cazul in care nici la a doua convocare nu se prezinta , puteti incheia un proces-verbal in care mentionati lipsa reprezentantului salariatilor de a se prezenta in vederea negocierii contractului colectiv de munca.
Multumesc