Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Interpretare juridica
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Interpretare juridica

Buna ziua,
Cum ar putea fi interpreta din punct de vedere juridic si fiscal prevederile Art. 23 din Codul de procedura fiscala" ARTICOLUL 23 Nasterea creantelor si obligatiilor fiscale
(1) Daca legea nu prevede altfel, dreptul de creanta fiscala si obligatia fiscala corelativa se nasc in momentul in care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le genereaza.
(2) Potrivit alin. (1) se naste dreptul organului fiscal de a stabili si a determina obligatia fiscala datorata. "
Multumesc anticipat,

Baza de impunere este determinata de veniturile care potrivit Codului fiscal sunt supuse impozitarii, deci diun momentul obtinerii unor astfel de venituri s-a creat baza de impunere si se naste dreptul de creanta fiscala a Statului si obligatia foscala corelatiiva a contribuabiului, inclusiv posibilitatea organului fiscal de a stabili si determina obligatia fiscala datorata de cel care obtine venituri impozabile.