Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Sotul meu lucreaza la firma privata ,unde nu s-a auzit de fisa de plata.cum pot obtine o informare bine'nteles legal cu privire la modul de calcul a salariului dat fiind faptul ca lunar salariul lui se modifica . desi in contractul individual salariul minim pe economie se raporteaza la 8 ore/zi,el lucreaza 9 ore inclusiv si sambata.
daca salariul sotului este fluctuant, de la luna la luna inseamna ca este compus dintr-o parte fixa (asa cum ati spus salariu minim pe economie) si o parte variabila (compusa din prime, bonusuri, plata orelor suplimentare). Modificarea salariului este data de partea variabila, care se modifica in functie de valoarea orelor suplimentare si a bonusurilor.
Cereti oficial (printr-o) adresa inregistrata la societate aceste informatii.
In ceea ce priveste firmele private, pot spune din experienta proprie , nu-si prea respecta angajatii si legile.Consider ca mai trebuie sa mai treaca pana cand vor intelege ca salariatii lor sant cei care l-e aduc venitul.Din punct de vedere legal, puteti vorbi cu seful sotului dumneavoastra sau el, sotul ,pentru lamuriri,facand si o cerere. Dupa lege ar trebui sa v-a raspunda in termen de treizeci de zile, cu conditia s-a aveti dovada numarului de inregistrare.
@cristina_mihaela
Termenul de raspuns la o sesizare de 30 de zile nu este aplicabil societatilor comerciale private .... el este aplicabil numai institutiilor si autoritatilor publice.