Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cazierul fiscal si noile reglementari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cazierul fiscal si noile reglementari

Buna ziua,

Am o intrebare scurta:

Am primit o hotarare judecatoreasca prin care s-a dizolvat un srl deschis acum cativa ani. Cererea de dizolvare a fost facuta de registrul comertului. La acea firma nu am depus niciodata nici un fel de declaratii sau alte hartii.

M-am dus la finante pentru a scoate un certificat de cazier fiscal si are mentiunea "ARE fapte inscrise in cazierul fiscal".

Intrebarea: fapta se pare ca se datoreaza acelei hotarari judecatoresti, dar nu se inscrie la fapte ce se sterg din cazier intr-un an, conform noilor reglementari ale faptelor inscrise in cazierul fiscal ?

Eventual sa imi spuneti in ce legi sa ma uit.

O zi buna!
www.avocatnet.ro/content/art...

A se vedea si OG 75 din 2001
respectivul articol l-am gasit si eu, dar nu prea am inteles daca se sterge intr-un an sau 5 :)
ma poate lamuri cineva pe scurt?
revin cu lamuriri si cer o parere pe baza legilor:

Am cerut explicitarea faptelor ce imi sunt trecute in cazierul fiscal si scrie:
"Reprezentant legal al persoanei jurudice declarata inactiv fiscal. Baza legala: OG Nr.75 din 2001 art.2 / alin.3"

Articolul este urmatorul:

ART. 2*)
(1) În cazierul fiscal se ine evidena persoanelor fizice i juridice, precum
i a asociailor, acionarilor i reprezentanilor legali ai persoanelor
juridice care au svârit fapte sancionate de legile fiscale, financiare,
vamale, precum i cele care privesc disciplina financiar, denumii în
continuare contribuabili.
(2) În cazierul fiscal al persoanelor fizice i juridice se înscriu i:
a) atragerea rspunderii solidare cu debitorul declarat insolvabil sau
insolvent, stabilit prin decizie a organului fiscal competent rmas
definitiv în sistemul cilor administrative de atac sau prin hotrâre
judectoreasc, dup caz;
b) inactivitatea fiscal, declarat potrivit legii.

(3) În cazul situaiei prevzute la alin. (2) lit. b), inactivitatea fiscal se
înscrie atât în cazierul fiscal al persoanei juridice declarate inactiv, cât i
al reprezentanilor legali ai acesteia.

(4) Oficiul Naional al Registrului Comerului va comunica, în format
electronic, în termen de maximum 30 de zile de la solicitare, lista
reprezentanilor legali ai persoanelor juridice care au fost declarate
inactive din punct de vedere fiscal.

Pana aici e bun. Dar avem "ORDONANŢA Nr.
pentru modificarea art. 7 din Ordonanţa Guvernului nr. 75/2001 privind
organizarea şi funcţionarea cazierului fiscal" care zice:

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 1 pct. I.6 din Legea
nr. 131 din 27 iunie 2011 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe,
Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă.

ARTICOL UNIC
Art. 7 din Ordonanţa Guvernului nr. 75/2001 privind organizarea şi funcţionarea
cazierului fiscal, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 664 din 23
iulie 2004, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
(1) Contribuabilii care au înscrise date în cazierul fiscal se scot din evidenţă dacă
se află în următoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt sancţionate de lege;
b) a intervenit reabilitarea de drept sau judecătorească constatată prin hotărâre
judecătorească;
c) nu au mai săvârşit fapte de natura infracţiunilor incriminate de legile fiscale,
financiare, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară, într-o perioadă de
5 ani de la data rămânerii definitive a actului prin care au fost sancţionate;
d) nu au mai săvârşit fapte sancţionate contravenţional de natura celor prevăzute
în actele normative din sfera fiscală, financiară, vamală, precum şi cele care privesc
disciplina financiară, într-o perioadă de 1 an de la data rămânerii definitive a actului
prin care au fost sancţionate aceste fapte, chiar dacă au plătit cuantumul amenzii
aplicate prin procesul verbal de contravenţie înlăuntrul acestui termen. În cazul în care
cuantumul amenzii nu a fost achitat în cadrul acestui termen, scoaterea din evidenţă se
va realiza la data achitării amenzii, dar nu mai târziu de 5 ani de la data rămânerii
definitive a actului prin care au fost sancţionate aceste fapte;

e) la data stingerii sumelor datorate ca urmare a atragerii răspunderii solidare cu
debitorul declarat insolvabil sau insolvent, dar nu mai devreme de 1 an de la data
comunicării deciziei organului fiscal competent rămasă definitivă în sistemul căilor
administrative sau judiciare de atac, însă nu mai mult de 5 ani de la data comunicării
acestor decizii;
f) la data reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat
inactiv pentru cazul prevazut la art. 78 alin. (5) lit. a) din O.G. nr. 92/2003 privind
Codul de procedură fiscală sau la data expirării unui termen de 3 luni de la data
reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru
cazurile prevăzute la art. 78 alin. (5) lit. b) sau c) din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de
procedură fiscală;

g) decesul, respectiv radierea contribuabilului.
(2) În cazul în care în cazierul fiscal al contribuabililor aflaţi în una dintre situaţiile
prevăzute la alin. (1) lit. a) - f) există şi alte menţiuni cu privire la alte fapte, se şterg
numai menţiunile care impun scoaterea din evidenţă.

Intrebarea este: nu ma inscriu la alin. d) din art.7 pentru stergerea din cazier? Fapta a fost trecuta in cazier de mai mult de 1 an.

sau: in cazul in care reactivez firma? la alin. f) ?
firma are un impozit forfetar de platit, ea a fost deschisa in functionare dar de fapt nu a avut activitate, si nu au fost depuse decat de vreo 2 ori niste hartii "pe zero"

reiau: pot sa reactivez firma fara sa platesc impozitul forfetar si sa imi scot cazierul curat?