Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament girat la banca
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament girat la banca

buna ziua,

Am rate la banca [editat numele bancii], dar de o jumatate de an am platit doar dobanda pentru ca nu am mai putut sa platesc toata rata si incheiat cu ei un act aditionalca sa platesc doar dobanda un an. Problema este ca am ramas cu 2 luni in urma si cu plata dobanzii si intrebarea este: poate sa-mi scoata apartamentul la licitatie in cazul asta? In actul aditional si in contract nu am gasit cu cate rate poti ramane in urma....A venit azi un reprezentant al bancii si mi-a oferit un contract prin care pot sa vand singura apartamentul si sa le platesc datoria, dar pentru 1500 lei restanta poate sa-mi ceara asta sau sa scoata apartamentul la licitatie?
Doar apartamentul il am.

Va multumesc pentru raspuns!
gi-jane2, moderator
Nu pentru 1500 fac asta, ci pt intreg creditul declarat scadent anticipat
In general e nevoie de 3 rate neplatite ptr ca banca sa poata declara intreg creditul scadent anticipat. Depinde de ceea ce scrie in contractul dvs. Nu are nicio relevanta suma, poate fi si o rata de 2 lei, daca nu va platiti 3 rate consecutive, integral, riscati sa vi se execute silit apartamentul.