avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REEVALUARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REEVALUARE

Am finalizat in 11/2011 un corp de cladire, iar in 12/2011 reevaluez alte doua cladiri apartinand firmei. Intrebarea mea este: trebuia sa reevaluez in 12/2011 si cladirea receptionata in 11/2011?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 17:18, 15 Februarie 2012
Ordin 3055
art 123:
(3) Daca un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din grupa din care face parte trebuie reevaluate.
(4) O grupa de imobilizari corporale cuprinde active de aceeasi natura si utilizari similare, aflate in exploatarea unei entitati.
(5) Exemple de grupe de imobilizari corporale sunt: terenuri; cladiri; masini si echipamente; nave; aeronave etc.


Trebuie sa faceti reevaluarea tuturor cladirilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare constructii florip florip Buna ziua, Avand in vedere prevederile art 123 alin 4 si alin 5 din OMFP 3055/2009 , va rog sa ma lamuriti daca este suficienta reevaluarea cladirilor din ... (vezi toată discuția)
Inregistrare diferenta negativa din reevaluare cladire yssas yssas buna ziua! am o nelamurire: care este monografia contabila in cazul inregistrariidiferentelor din reevaluare daca aceasta este negativa concret: am o ... (vezi toată discuția)
Reevaluare aada73 aada73 Contabilul unei societati poate face reevaluarea cladirilor pe baza indicilor de inflatie ? Intocmeste un raport de reevaluare, aprobat prin P.V., sau ... (vezi toată discuția)