Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REEVALUARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REEVALUARE

Am finalizat in 11/2011 un corp de cladire, iar in 12/2011 reevaluez alte doua cladiri apartinand firmei. Intrebarea mea este: trebuia sa reevaluez in 12/2011 si cladirea receptionata in 11/2011?
Ordin 3055
art 123:
(3) Daca un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din grupa din care face parte trebuie reevaluate.
(4) O grupa de imobilizari corporale cuprinde active de aceeasi natura si utilizari similare, aflate in exploatarea unei entitati.
(5) Exemple de grupe de imobilizari corporale sunt: terenuri; cladiri; masini si echipamente; nave; aeronave etc.

Trebuie sa faceti reevaluarea tuturor cladirilor.