Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - termen de preaviz in contract
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - termen de preaviz in contract

Buna ziua,

Sunt PFA, inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari. Am un contract de prestari servicii cu o firma din Franta.
In contractul scris in franceza, se specifica un termen de preaviz.
Intrebarea mea este: este legal acest preaviz? Daca da, trebuie sa se respecte?

Multumesc
La ce se refera ”preavizul”?
E, cumva, in discutie, termenul in care trebuie sa se anunte o eventuala reziliere a contractului? Daca despre asta e vorba, e legal. Poate fi legal si in alte cazuri - dar informatiile pe care le-ati oferit sunt vagi.
Oricum, pentru certitudine, ar trebui sa vada un avocat acel contract; pentru un raspuns corect e necesar sa citeasca tot ce scrie acolo.
Nu de alta, dar sa nu primiti informatii eronate - fara intentie - si sa aveti probleme mai tarziu.

Evident ca trebuie respectat, de aceea e scris in contract si contractul este considerat ”legea partilor” = partile contractante sunt obligate sa respecte clauzele / conditiile contractului pe care l-au semnat.
Multumesc pt raspuns