Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... renuntare preaviz
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

renuntare preaviz

Eu, firma, am incheiat un contract de prestari-servicii cu un PFA. Cealalta parte, PFA-ul, depune cerere de reziliere unilaterala cu preaviz. Pot eu sa renunt la termenul de preaviz stipulat in contract in caz de denuntare unilaterala, sau sunt tinut de el? Este sau nu in favoarea mea acel termen? Trebuie sa motivez renuntarea la preaviz?
Multumesc
depinde ce clauza de reziliere unilaterala ai prevazuta in contract,daca rezilierea unilaterala se poate face doar cu preaviz atunci de ce te temi?ai timp doua luni(termen obisnuit in astfel de contracte) sa iti gasesti alt colaborator.
depinde de clauzele din contract.