Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cumul pedeapsa, Recidiva, Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cumul pedeapsa, Recidiva, Reabilitare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat privind dreptul penal.

Speta este urmatoarea:
2 infractiuni comise, una in anul 2002 ( furt calificat )
si una un anul 2011 ( conducerea autovehicului cu alcoolemie peste 0,80 g/l )
Infractiunea savarsita in anul 2011, urmata de condamnare definitiva, pentru conducerea autovehicului cu alcoolemie peste 0,80 g/l cu sentinta de 8 ( opt ) luni inchisoare.
( a se vedea solutia, mai jos )
Infractiunea de furt calificat savarsita in anul 2002, urmata de condamnare la 3 ( trei ) ani inchisoare din care s-a executat 1 si 1/2 ani ( un an si sase luni ), in perioada dec.2002- apr. 2004.

Solutie: În temeiul art. 87 al. 1 din OUG nr. 195/2002, republicată cu aplicare art. 37 al. 1 lit. b cod penal şi art. 320 1 al. 7 cod procedură penală, condamnă inculpatul XXX la pedeapsa închisorii de 8 (opt) luni, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o concentraţie alcoolică de peste 0,80 %o. În temeiul art. 71 cod penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prevăzute de art. 64 al. 1 lit. a, teza a II-a şi b cod penal. În temeiul art. 189 cod procedură penală onorariul avocatului din oficiu se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti în favoarea Baroului Bucureşti (200 lei în favoarea avocat .........). În temeiul art. 191 al. 1 cod procedură penală obligă inculpatul la 500 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru părţile prezente şi de la comunicare pentru cele care au lipsit. Pronunţată în şedinţă publică azi 01.02.2012.

a.) Nu s-a facut recurs in termenul de drept, la sentinta de mai sus.
b.) Inculpatul a mai avut o condamnare ramasa definitiva in oct. 2002, pentru furt calificat, pe o perioada de 3 ( trei ) ani, pentru care a executat 1 si 1/2 ( un an si jumatate ) in perioada dec. 2002 - aprilie 2004.
c.) La domiciliul inculpatului s-a prezentat politia afirmand ca au un mandat de arestare pentru executarea unei pedepse de 2 ( doi ) ani inchisoare.

INTREBARI:
1.) Este posibila cumularea pedepsei ramase neexecutate cu pedeapsa actuala, avand in vedere ca exista un termen de prescriptie pentru fapta comisa in 2002 ?
De ce afirma politia ca exista un mandat pentru 2 ani ?
Care este termenul de prescriptie pentru fapta comisa in 2002, si de cand decurge el ?
2.) Cum pot afla durata exacta a condamnarii, in cazul in care s-a aplicat o cumulare a pedepsei, si de ce este invocat art. 37 al. 1 lit. b cod penal in sentinta de mai sus ?
3.) In cazul in care fapta savarsita in anul 2002 este totusi prescrisa, si instanta ( sau organele abilitate ) au emis "din eroare" o condamnare mai mare ( prin cumul de pedepse ), care sunt modalitatile legale de anulare a acestei sentinte ?

Va multumesc.
posibil sa mai aiba o condamnare.
nu poate revoca restul deoarece pedeapsa se considera a fi executata in totalitate atat timp cat de la liberarea conditionata si pana la termenul cand pedeapsa expira in termen nu a fost savarsita alta infractiune.
recidiva este deoarece nu s-a facut reabilitarea care putea fi facuta undeva prin iunie 2011.
intrati pe portalul instantelor de judecata si vedeti situatia dosarului.
poate ca de fapt condamnarea e de 2 ani.
problema e ca daca s-a pronuntat pe 01.02.2012 probabil ca v-a fost comunicata undeva pe 5-6.02.2012 deci ati inca in termen de recurs.