Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul pe venit si TVA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul pe venit si TVA

impozitul pe venit si TVA-ul se platesc in fiecare luna sau la trimestrul...ma refer la un SRL....
Impozitul pe venit (3%) il platiti numai la trimestru iar pentru tva, daca ati depasit cifra de afaceri de 100000 euro, veti plati la luna. Altfel ramane tot la trimestru.
Tot atunci, cand depasiti acea valoare, va trece la platitor de impozit pe profit (16%)
george-neagu, moderator
Buna seara,

Tva-ul se constituie, declara si plateste asa cum este declarat in vectorul fiscal. Daca vectorul este trimestrial, atunci il platiti pana in data de 25 ale lunii urmatoare incheierii trimestrului, daca vectorul este lunar, atunci trebuie constituit, declarat si platit pana in data de 25 ale lunii urmatoare.

In cazul in care la sfarsitul anului depasiti cifra de afaceri de 100000 eur, atunci sunteti obligat sa depuneti o noua declaratie de mentiuni privind vectorul fiscal in vederea trecerii dvs ca platitor de tva lunar.

Impozitul pe veniturile microintreprinderii se constituie, se declara si se plateste trimestrial, pana in data de 25 ale lunii urmatoare incheierii trimestrului