Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv unic national
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv unic national

Stie cineva daca in acest moment mai este valabil vreun contract colectiv unic la nivel national? Cel din 2007-2010 a expirat iar cel pt 2011-2014, desi a fost elaborat, nu a fost agreat de patronate, deci nu a fost publicat in Monitor. Prin urmare, exista vreunul in vigoare?
Acum nu e in vigoare niciunul. Vedeti daca e in vigoare contract colectiv la nivel de ramura.
Orice ccm intra in vigoare de la data inregistrarii la institutiile abilitate si nu de la data publicarii lui in Monitorul Oficial .... dupa 01.01.2011 nu mai exista CCMN, iar dupa intrarea in vigoare a Legii nr.62/2011 nu se mai negociaza ccm la nivel national.
Cornel Vasile, Consilier juridic
E adevarat ca Legea Dialogului Social a desfiintat CCMUN dar,
Oare nu se poate ca in baza art 153 al respectivei legi sa se incheie un acord intre confederatii si patronat , acord ce sa aiba efect asupra tuturor structurilor inferioare si care sa tina loc de CCMUN?
Poate ca merita studiata ideea.
Textele de lege trebuie sa fie corobrate intre ele ... astfel, ca din corborarea art.128 alin.1 , art.133 si art.153 din legea respectiva, chiar daca s-ar incheia un astfel de ccm acesta nu are cum sa-si produca efectele decat fata de partile semnatare si nicidecum la nivel national.
Va multumesc mult tutror