Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-timp de redactare si comunicare hotarare ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-timp de redactare si comunicare hotarare ?

in cat timp se elibereaza o sentinta judecatoreasca de la terminarea procesului de divort?va rog sa-mi raspundeti,am terminat divortul dupa spusele avocatei mele in 06_/12/2011 dar inca nu am primit sentinta
simina-irina, utilizator
Termenul de redactare al hotararii este de 30 de zile de la pronuntare, iar dupa redactare se comunica partilor.
De la data comunicarii partilor va curge termenul de apel de 30 de zile.
Avand in vedere data pe care o indicati ca fiind data pronuntarii sentintei, aveti posibilitatea sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei prin care sa solicitati urgentarea redactarii hotararii.
Termenul de 30 de zile pentru redactarea unei hotarari judecatoresti, care curge de la data pronuntarii , este unul de recomandare.

Avand in vedere ca s-a scurs o perioada de timp insemnata de la data pronuntarii , redactati si depuneti o cerere pentru urgentarea redactarii hotararii judecatoresti ,motivata.

Termenul de apel
este de 30 de zile si curge de la comunicarea sentintei la domiciliul indicat in cererea introductiva de instanta.