avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta divort

Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere pentru sentinta de divort?
Cel mai recent răspuns: Eladaela , utilizator 18:16, 2 Aprilie 2012
Sentinta este data de judecator in urma administrarii probelor dintr-un dosar. Dosarul se formeaza in urma unei cereri. Trebuie sa faceti o cerere pentru desfacerea casatoriei pe care sa o adresati Judecatoriei unde ati avut domiciliul conjugal. Daca nu va descurcati in redactarea unei astfel de cereri angajati un avocat.
Cred ca doamna a divortat deja si ar dori un model pt cerere de urgentare a redactarii si comunicarii sentintei
Sentinta nu este trimisa acasa prin posta?Si eu am divortat,sentinta s-a pronuntat in data de 8 martie si ma interesa si pe mine cand o voi primi.Trebuie sa fac eu ceva ptr a primi aceasta sentinta?
@Eladela
Sentinta de divort se comunica partilor dupa redactare.
Termenul de redactare este de 30 de zile de la data pronuntarii.
Daca acest termen este depasit, se poate formula o cerere de urgentare a redactarii.
De la data comunicarii va curge termenul de apel de 30 de zile.
Va multumesc cu respect.O sa mai astept .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-timp de redactare si comunicare hotarare ? simina-irina simina-irina in cat timp se elibereaza o sentinta judecatoreasca de la terminarea procesului de divort?va rog sa-mi raspundeti,am terminat divortul dupa spusele avocatei ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca divort deborahramon deborahramon buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta [editat ... (vezi toată discuția)
Termenul de redactare si de comunicare a sentintei de divort Georgian2all Georgian2all Un var de-al meu a divortat in martie ... termen la care judecatoarea a lasat dosarul in pronuntare. Din ce am auzit, termenul ar fi de 30 zile, timp in care ... (vezi toată discuția)