Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia mea se mai recalculeaza?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia mea se mai recalculeaza?

buna ziua,va rog frumos;Am iesit la pensie in luna martie 2011,din functia de subofiter MAI,in baza legii 263;unii colegi de ai mei au primit pensia recalculata intrucit au iesit la pensie in baza legii 194;INTREBARE:eu fiind pensionar,ptr limita de virsta din luna Martie 2011,MAI BENEFICIEZ DE RECALCULARE.sau ramin cu pensia stabilita?intreb acest lucru ptr ca unora dintre colegi li s-au recalculat pensiile,insa celor care au iesit la pensie in baza legii 263(unitara apensiilor)NU! UNDE ESTE MISTERUL!?Va rog frumos,BENEFICIEZ SI EU DE RECALCULARE?? MULTUMESC!
In cazul in care considerati ca pensia dvs. nu a fost calculata corect va puteti adresa cu o cerere catre casa de pensii pentru a va recalcula pensia.
Este vorba de recalculare,nu de calcul gresit(Subiect: pensie
buna ziua,va rog frumos;Am iesit la pensie in luna martie 2011,din functia de subofiter MAI,in baza legii 263;unii colegi de ai mei au primit pensia recalculata intrucit au iesit la pensie in baza legii 194;INTREBARE:eu fiind pensionar,ptr limita de virsta din luna Martie 2011,MAI BENEFICIEZ DE RECALCULARE.sau ramin cu pensia stabilita?intreb acest lucru ptr ca unora dintre colegi li s-au recalculat pensiile,insa celor care au iesit la pensie in baza legii 263(unitara apensiilor)NU! UNDE ESTE MISTERUL!?Va rog frumos,BENEFICIEZ SI EU DE RECALCULARE?? MULTUMESC!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Pai lor le-a fost recalculata pensia pentru a fi adusa in acord cu prevederile noii legi, dvs. deja va fost calculat din start pe noua lege
@Alex_Munteanu

Pensiile militare nu au fost recalculate pentru a fi aduse "in acord cu prevederile noii legi". Noua lege este Legea nr. 263/2010, in vigoare de la 1 ianuarie 2011, pensiile militare au fost recalculate potrivit Legii nr. 119/2010, in vigoare din data de 03.07.2010.

@zexe2

Puteti solicita recalcularea pensiei daca exista venituri si/sau stagii nevalorificate la stabilirea acesteia sau daca va angajati si realizati, astfel, stagii de cotizare (art. 107 din Legea nr. 263/2010).

Fostii dvs. colegi au iesit la pensie potrivit altor prevederi legale, cand Legea nr. 263/2010 nu era in vigoare iar sistemul militar de pensii nu era integrat in sistemul public de pensii. Ei au, in prezent, pensiile recalculate potrivit Legii nr. 119/2010, HG nr. 735/2010 si apoi revizuite potrivit OUG nr. 1/2011. Pensia dvs. a fost stabilita potrivit Legii nr. 263/2010. Prin urmare, este vorba despre aplicarea unor acte normative distincte.
Gabriela Pintea, Consilier juridic