Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract de donatie cu uzufruct dupa moarte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract de donatie cu uzufruct dupa moarte

in ce conditii se poate vinde un imobil care are ca act de proprietate contract de donatie cu uzufruct dupa moarte?
Cred ce inteleg ce vrei sa afle. Dar puteati sa fi mai explicita la intrebarea. Nu e un contract de donatie cu uzufruct, ci cu rezerva de uzufruct. Daca nu a decedat donant, poti doar sa cesionez dreptul de nuda proprietate cu specificatiile ale articolui 714 al Noului Cod Civil, chiar fara consimtamantul nudului proprietar. Acest se valorifica depindand de varsta ususfructuarului. Adica speranta de viata.Dupa decesul donantului drept de uzufruct revine nudului proprietar, completand toate drepturile cuprinse la un drept de proprietate, ce au fost "dezmembrat" prin rezerva mentionata.