Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovirea si vatamarea integritatii corporale sau a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovirea si vatamarea integritatii corporale sau a sanatatii

Buna seara!

Ma numesc Popii Costinel si in luna septembrie 2011 am fost agresat fizic si verbal de doi indivinzi. Unul dintre ei angajat al Minsterului de Interne si fiul primarului din localitatea unde s-a produs incidentul. In urma loviturilor primte, am fost transportat de urgenta cu Salvarea la spital unde mi s-au intocmit mai multe examene medicale, care atesta ca mi-a fost afectat integritat corporala.

Am depus o declaratie la Politie, si am intrat in posesia certificatului medico-legal ce a concluzionat ca necesit 12-14 zile ingrijiri medicale, pe care l-am depus de-asemeni la politie. Unul dintre martorii pe care i-am indicat in declaratie nu a dat declaratie iar cel de al II-lea nu a declarat cele vazute, deoarece s-au facut presiunii, de catre politis si agresorii, asupra lor.

Am intrat in posesia unor informatii precum primarul ar avea cunostiinte si in interiorul biroului de cercetari penale. Si acolo s-a intervenit pentru a se musamaliza si trata cu superficialitate cazul.

As dori sa stiu cum pot ataca decizia procurorului, care a decis neinceperea urmarii penale si sanctioanrea, agresorului ce si-a luat intreaga fapta asupra lui, cu suma de 1300 lei

Mentionez ca datorita bataii primite am suferit fractura de piramida nazala, si am ramas cu sechele. Nu am fost nici apt de munca 10 zile, suferind si pierderi materiale.

Va multumesc!

În posesia dosarului nu puteţi intra.

Teoretic, există posibilitatea să studiaţi dosarul, acolo unde se află, respectiv la procuror sau la poliţist, dar cu condiţia ca procurorul să vă aprobe o astfel de cerere, ceea ce nu este obligat să facă, ţinând cont că urmărirea penală este nepublică.

În ceea ce priveşte ordonanţa, dacă aceasta nu v-a fost comunicată, faceţi cerere la Parchet, solicitând să vă fie comunicată la domiciliul dumneavoastră.

Atenţei ! De la data comunicării începe să curgă termenul amintit mai sus de către colegi, de 20 de zile în care puteţi ataca ordonanţa respectivă la procurorul ierarhic superior.

Calea plângerii la prim-procuror iar apoi la instanţă este SINGURA pe care o aveţi pentru a vă susţine drepturile în acest moment, nu neglijaţi termenele.