Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... test cu detectorul de minciuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

test cu detectorul de minciuni

sefului meu i a fost sparta casa si i sau furat din casa 35000 euro ,am fost mai multe persoane audiate politisti au cam sarit calu si mau dezamagit acum sintem chemati sa facem testul .eu nu am de gind sa le fac pe plac .poate politia sa ma oblige sa fac testul? ce pot sa faca daca nu merg?X-(
Nu este obligatoriu testul
Nu este proba acceptata de instanta
Testul nu poate fi dat decat cu acordul persoanei in cauza si numai in situatia in care nu exista restrictii de ordin medical
NU sunteti obligata sa urmati testul cu detectorul de minciuni , nu exista nicio obligativitate legala in acest sens.
Puteti refuza efectuarea acestuia .
Garantat acest test se poate refuza.Am cunoscut si eu pe cineva care a fost in aceasta situatie.A incercat politia sa-l oblige dar el s-a informat la timp.
Da,aveti dreptul de a refuza.
In astfel de situatii e indicat sa fiti insotit de avocat.
Va pot intimida...
te safatuiesc sa nu il faci ca fac niste abuzuri.in primul rand te obliga sa raspunzi numai la intrebarile pe care le formuleaza ei plus ca recurg la amenintari sa te sperie,ei presupunand ca tu esti vinovatul fara nici problema.refuza sa il faci nu au ce sa iti faca.Si am uitat acolo nu ai voie cu avocatul inauntru mi se pare aiurea chestia asta pot sa faca ce doresc ei cu tine.bafta