avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie santaj

sunt acuzat de santaj pe nedrept.
cum fac sa cer detectorul de minciuni?
Cel mai recent răspuns: fcsteaua , utilizator 20:48, 3 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sfatul meu este sa nu cereti test cu detectorul de minciuni, pentru ca il puteti pica (nevinovat fiind).

Nu dvs. trebuie sa dovediti ca sunteti nevinovat, ci organul de urmarire penala trebuie sa prezinte dovezi ca ati fi vinovat. Daca nu pot fi gasite astfel de dovezi, nu puteti fi condamnat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă sunteți nevinovat și vreti sa va apărați ar fi recomandabil sa apelați la avocat.
Trebuie să existe probe în acuzare.
În funcție de probe se poate face si apărarea concretă.

Detectorul e posibil sa nu va ajute si sa il respingă procurorul.
are niste martori mincinosi.
dupa ce ia audiat procurorul ma trimis in judecata.pt santaj alt 3 (adica intre 2-7 ani)
daca ramane asa voi pierde sigur.
oare isi mai poate retrage plangerea in momentul asta?




tgeorgescu a scris:

Sfatul meu este sa nu cereti test cu detectorul de minciuni, pentru ca il puteti pica (nevinovat fiind).

Nu dvs. trebuie sa dovediti ca sunteti nevinovat, ci organul de urmarire penala trebuie sa prezinte dovezi ca ati fi vinovat. Daca nu pot fi gasite astfel de dovezi, nu puteti fi condamnat.

Multumesc pt raspuns.
Deja procurorul a incheiat dosarul, mai poate face ceva avocatul in situatia asta?

vroiam detector deoarece martorii mint sigur.
trebuie sa il platesc eu?
daca pierd procesul cat trebuie sa achit cheltuielile de judcata?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă sunteți nevinovat și vreti sa va apărați ar fi recomandabil sa apelați la avocat.
Trebuie să existe probe în acuzare.
În funcție de probe se poate face si apărarea concretă.

Detectorul e posibil sa nu va ajute si sa il respingă procurorul.

Nimeni nu poate fi obligat sa se supuna testarii cu detectorul de minciuni. Este un test pur facultativ. Daca omul vrea, il face. Daca nu doreste, nu-l face, n-aveti ce sa-i faceti.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Februarie 2018
tgeorgescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Cauza penală - solicitare test poligraf gabics gabics Azi 08.09. am fost la politie primind o citatie, sa ma prezint ca martor,iar din discutii mai voalate am fost acuzat ca am zgariat 2 masini ale unui vecin. ... (vezi toată discuția)
Detectorul de minciuni ContSters212534 ContSters212534 Am auzit multe despre el dar vreau sa va intreb, totusi, in cazul in care el este solicitat de catre politie - merita efectuat ?, chiar daca esti complet ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot cere detector de minciuni in instanta ? Claudia92ana Claudia92ana Buna ziua ! Am un proces penal.....pentru santaj , hartuire , distrugere si amenintare... Acum sunt in instanta doar pentru santaj , insa persoana respectiva ... (vezi toată discuția)