Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie santaj

sunt acuzat de santaj pe nedrept.
cum fac sa cer detectorul de minciuni?
Sfatul meu este sa nu cereti test cu detectorul de minciuni, pentru ca il puteti pica (nevinovat fiind).

Nu dvs. trebuie sa dovediti ca sunteti nevinovat, ci organul de urmarire penala trebuie sa prezinte dovezi ca ati fi vinovat. Daca nu pot fi gasite astfel de dovezi, nu puteti fi condamnat.
Dacă sunteți nevinovat și vreti sa va apărați ar fi recomandabil sa apelați la avocat.
Trebuie să existe probe în acuzare.
În funcție de probe se poate face si apărarea concretă.

Detectorul e posibil sa nu va ajute si sa il respingă procurorul.
are niste martori mincinosi.
dupa ce ia audiat procurorul ma trimis in judecata.pt santaj alt 3 (adica intre 2-7 ani)
daca ramane asa voi pierde sigur.
oare isi mai poate retrage plangerea in momentul asta?

tgeorgescu a scris:

Sfatul meu este sa nu cereti test cu detectorul de minciuni, pentru ca il puteti pica (nevinovat fiind).

Nu dvs. trebuie sa dovediti ca sunteti nevinovat, ci organul de urmarire penala trebuie sa prezinte dovezi ca ati fi vinovat. Daca nu pot fi gasite astfel de dovezi, nu puteti fi condamnat.

Multumesc pt raspuns.
Deja procurorul a incheiat dosarul, mai poate face ceva avocatul in situatia asta?

vroiam detector deoarece martorii mint sigur.
trebuie sa il platesc eu?
daca pierd procesul cat trebuie sa achit cheltuielile de judcata?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă sunteți nevinovat și vreti sa va apărați ar fi recomandabil sa apelați la avocat.
Trebuie să existe probe în acuzare.
În funcție de probe se poate face si apărarea concretă.

Detectorul e posibil sa nu va ajute si sa il respingă procurorul.

Nimeni nu poate fi obligat sa se supuna testarii cu detectorul de minciuni. Este un test pur facultativ. Daca omul vrea, il face. Daca nu doreste, nu-l face, n-aveti ce sa-i faceti.
tgeorgescu, utilizator