Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Pot folosi pe site-ul meu poze descarcate de pe alte ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Pot folosi pe site-ul meu poze descarcate de pe alte site-uri daca marchez sursa?

Buna ziua,

Am un site de informare si doresc sa preiau articole de actualitate de pe site-uri din strainatate. Doresc sa le traduc, sa le fac un rezumat si sa descarc pozele atasate, marcand bineinteles sursa pentru ca mai apoi sa le pun pe site-ul meu. Am voie sa fac asta? Dau un exemplu site-ul dailymail.co.uk.

Multumesc!
Pentru a afla raspunsul la intrebarea dvs. cititi Capitolul VI - Limitele exercitarii dreptului de autor - art. 33 si 34 din legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe precum si politica de confidentialitate a site-urilor de pe care doriti sa preluati informatiile.
[ link extern ]
L.C.