avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract sponsorizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract sponsorizare

imi puteti spune va rog daca este normal/legal ca intr-un contract de sponsorizare dintre doua pers. juridice, ce are ca obiect promovare nume, logo, machete, intr-un eveniment gen "gala premii", beneficiarul sponsorizarii sa emita factura pentru suma primita de la sponsor? nu reiese in acest caz ca este vorba de un contract de prestari-servicii? cum ar trebui sa procedeze?
multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: babysee , utilizator 11:54, 17 Februarie 2012
Sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrative desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii. Din aceasta definitie rezulta scopul nelucrativ, neeconomic, necomercial, nu genereaza venituri.

Art. 155 Cod fiscal - facturarea, prevede ca persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.
In acest caz avem un caracter lucrativ, economic, comercial, generator de venituri.
Aveti dreptate. Nu are ce sa caute factura. Daca e vorba de sume de bani se foloseste chitanta sau ordinul de plata prin banca. Daca e vorba de bunuri in natura se intocmeste proces verbal de predare primire in care se detaliaza bunurile cu cantitatile si valoarea corespunzatoare.
In exemplul dat de dumneavostra poate fi intocmit un contract de prestari servicii (diferit de cel de sponsorizare), se poate emite factura in care apar reduceri comerciale.
deci sa inteleg ca pentru a putea fi un contract de sponsorizare autentic, nimeni nu trabuie sa factureze nimic?adica suma se vireaza pur si simplu in contul beneficiarului sponsorizarii?ma gandesc cum justifica in contabilitate sponsorul iesirea acestei sume, doar prin simpla existenta a contractului de sponsorizare?
Societatile comerciale nu-si pot face sponsorizari intre ele. Asta daca e vorba de asa ceva.
Da, asa este. Este vorba despre sponsorizarea unei asociatii (legea permite). Va multumesc pentru toate raspunsurile lamuritoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura consultanta catre tert inclusa in cheltuielile de sponsorizare CristiC1985 CristiC1985 Buna ziua, Va cer sfatul in urmatoarea problema: este posibila includerea unei facturi de consultanta intre cheltuielile efectuate din suma sponsorizata? ... (vezi toată discuția)
Tva la facturi emise pt prestari de servicii dupa 1 iulie 2010 soranacristache soranacristache Pentru facturile emise dupa data de 1 iulie 2010 care se refera la prestari de servicii din luni anterioare acestei date ce cota de TVA se aplica: 19 sau ... (vezi toată discuția)
Cum se acorda sponsorizarea? Ramona24 Ramona24 Buna ziua. In ce conditii un SRL poate acorda sponsorizare fie in bani fie in produse? (vezi toată discuția)