Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa de timbru- contract de imprumut neautentificat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa de timbru- contract de imprumut neautentificat

Buna ziua! Persoana fizica autorizata imprumuta o persoana fizica cu suma de 80.000 incheind un contract de imprumut.In contract nu sunt precizate penalizari nici dobanda dor termenul de returnare a sumei.
As vrea sa dau in judecata persona fizica.
Trebuie sa platesc taxa de timbru la valoarea imprumutata dica la 80.000 l;ei?
multumesc!
Sa intelegem ca vreti sa dati in judecata persoana fizica pentru ca instanta sa o oblige sa va restituie suma ?
Actul este autentic ?
In contract sunt dispozitii referitoare la calea de urmat in cazul nereturnarii imprumutului la termen ?
nu este perfectat la notar, doar semnat de ambele parti. instanta de judecata este abilitata a solutiona litigiul.
adibarbu27, utilizator
Da trebuie sa platiti taxa de timbru corespunzator sumei pretinse.