avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa de timbru- contract de imprumut neautentificat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa de timbru- contract de imprumut neautentificat

Buna ziua! Persoana fizica autorizata imprumuta o persoana fizica cu suma de 80.000 incheind un contract de imprumut.In contract nu sunt precizate penalizari nici dobanda dor termenul de returnare a sumei.
As vrea sa dau in judecata persona fizica.
Trebuie sa platesc taxa de timbru la valoarea imprumutata dica la 80.000 l;ei?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alin Paidiu , Avocat 10:53, 17 Februarie 2012
Sa intelegem ca vreti sa dati in judecata persoana fizica pentru ca instanta sa o oblige sa va restituie suma ?
Actul este autentic ?
In contract sunt dispozitii referitoare la calea de urmat in cazul nereturnarii imprumutului la termen ?
nu este perfectat la notar, doar semnat de ambele parti. instanta de judecata este abilitata a solutiona litigiul.
Ultima modificare: Vineri, 17 Februarie 2012
adibarbu27, utilizator
Da trebuie sa platiti taxa de timbru corespunzator sumei pretinse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut intre doua persoane fizice 25z 25z urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 ... (vezi toată discuția)
Contract imprumut baltazar baltazar Am infiintat un SRL; Exceptand cheltuielile de constituire,in perioada imediat urmatoare, voi face unele achizitii necesare firmei din banii mei.Am inteles din ... (vezi toată discuția)
Chitanta sub semnatura privata ella24 ella24 Buna ziua. Am imprumutat de la o persoana o suma de bani(mai precis 35.000 ron) si am semnat o chitanta sub semnatura privata in care ma oblig ca pana la ... (vezi toată discuția)