Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... indreptare de eroare?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

indreptare de eroare?

Buna ziua...am o mare problema:familia mea a facut o tranzactie in urma unei succesiuni.S-a dat hotarare irevocabila...Abia cand ne-am apucat de cadastru am vazut....adica ne-au spus cei de la cadastru ca in tranzacie ,implicit si in hotarare e trecut mai mult intravilan decat e pe titlul de proprietate...Bine...si din extravilan e scos o parte din teren..Avocatul a scris tranzactia si trebuia din cate am intelea sa treaca aceleasi parcele de pe titlul de proprietate,in tranzactie.El spune ca noi suntem de vina ca nu am citit inainte de a semna....noi....ce sa mai spunem?a depus intreptare de eroare ....dar a trecut mai bine de o luna jumate si nu a venit niciun raspuns....Acum zice ca a facut actiune in constatare dar nu i-a fost primita ca ii cere taxa de timbru ....dar noi vrem doar sa scoatem partea aia de intravilan care a fost trecuta in plus,deci nu exista in titlu....si sa nu mai punem terenul din extravilan,care exista in titlu,dar a omis sa il treaca in tranzactie,si deci nu e nici in hotarare....Vedem noi cum facem pe viitor cu terenul ala.....acum macar sa rezolvam cu indreptarea asta judiciara,sau cum se numeste ea,ca sa putem face cadastru pe partea de intravilan cel putin.Va rog sa-mi dati un raspuns cu ce se poate face.
Cat dureaza sa primesti un raspuns la o indreptare de eroare?Ce pot face ca sa rezolv problema?ma streseaza ingrozitor:(

Pot face cadastru in situatia asta?cu intravilan care nu exista?Locul pe care e asezata casa e trecut de doua ori in tranzactie si in hotarare.Dar instanta de ce nu a confruntat titlul cu tranzactia sa vada daca exista greseli in tranzactie?

Ares-3, moderator
Tranzacţia ( hotărâre de expedient) reprezintă voinţa părţilor, judecătorul nu face decât să consfiinţească acestă tranzacţie.Ca urmare , nu ar fi admisibilă o îndreptare eroare materială, pentru că faţă de trazacţia prezentată în faţa instanţei şi sentinţa civilă pronunţată de instanţă nu există nici o eroare.
Pai si daca este trecuta o parcela de doua ori?ea nu exista decat o data in titlu`.....eu chiar puteam trece orice in tranzactia aia?nu putea macar sa fie verificata de instanta?confruntata cu titlul de proprietate?
Pot face cadastru in situatia asta?cu intravilan care nu exista?Locul pe care e asezata casa e trecut de doua ori in tranzactie si in hotarare