avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare titlu de proprietate

pe titlu de proprietae s-a omis sa se treaca si teren intravilan-ce trebuie sa fac pt a-l rectifica?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 00:10, 16 August 2010
Procedura este urmatoarea: Hotararea comisiei judetene - punerea in posesie - proces verbal - titlul de proprietate. Vedeti unde s-a oprit procedura.
Daca hotararea comisiei judetene priveste si terenul intravilan trebuie sa cereti sa fie indreptata eroarea ori sa se emita inca un titlu pentru terenul intravilan. Daca nu se vorbeste in acea hotarare nimic despre terenul intravilan iar hotararea e mai veche de 30 de zile puteti sta linistita pentru ca nu mai e nimic de facut. Absolut nimic.
u.b.i.k. a scris:

Procedura este urmatoarea: Hotararea comisiei judetene - punerea in posesie - proces verbal - titlul de proprietate. Vedeti unde s-a oprit procedura.
Daca hotararea comisiei judetene priveste si terenul intravilan trebuie sa cereti sa fie indreptata eroarea ori sa se emita inca un titlu pentru terenul intravilan. Daca nu se vorbeste in acea hotarare nimic despre terenul intravilan iar hotararea e mai veche de 30 de zile puteti sta linistita pentru ca nu mai e nimic de facut. Absolut nimic.

Decat sa va recuperati terenul intravilan in instanta.
sa dati in judecata primaria si prefectura.sigur aveti sanse!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sfat in legatura cu vecini pusi gresit in titlu de proprietate mirabela_nicu mirabela_nicu buna ziua, problema mea este ca eu am cumparat un teren si am vecini inversati,adica cel de la N e la SUD cel de la VEST la EST, greseala mea este ca am ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate apeiron2 apeiron2 Exista vreo lege sau metotologie de intocmirea titluilui de proprietate, pentru ca am o problema . Mi s-a inscris in titlu la suprafete intravilane, suprafete ... (vezi toată discuția)
Indreptare de eroare? europamode europamode Buna ziua...am o mare problema:familia mea a facut o tranzactie in urma unei succesiuni.S-a dat hotarare irevocabila...Abia cand ne-am apucat de cadastru am ... (vezi toată discuția)