Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii venit net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

venit net

puteti sa-mi spuneti daca in venitul net intra indemnizatia de maternitate?
sincer as incerca sa-ti raspund, dar nu inteleg intrebarea..indemnizatie crestere copil =venit net.....repet, poate nu inteleg intrebarea...
Asupra indemnizaţiei de maternitate nu se datorează impozit pe venit, contribuţie de asigurări sociale de sănătate şi contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate. Contribuţia de asigurări sociale (CAS) se datorează, pentru această perioadă, asupra salariului de bază minim garantat in plată raportat la numarul de zile lucrătoare de prestatie şi se reţine de angajator din indemnizaţia de maternitate.
multumesc!=D>
Salutare :)

Am o oferta de angajare in care sunt prezentate toate conditiile, printre care si partea financiara. Formularea este " venit net lunar ". Voi ce intelegeti prin asta?
Multumesc!