avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită OMJ 2550/2006 este inca valabil?
Discuție deschisă în Executare silită

OMJ 2550/2006 este inca valabil?

Buna ziua,
Am tot citi informatii pe forum si am ramas cu o nelamurire. Legea 151/2011 care completeaza legea 188/2000 nu precizeaza onorariul executorului judecatoresc pentru bunuri neevaluabile in bani, face referire doar la creante. In schimb, OMJ 2550/2006 face precizare la onorariul maxim al executorului judecatoresc, iar in anexa se detaliaza pentru ce anume se face executarea si onorariul. Obiective precum punerea in posesie, granituire, servitute se pot incadra la bunuri neevaluabile? Si daca da, se poate solicita calculul taxei de executare in conformitate cu OMJ 2550/2006?
Cel mai recent răspuns: executare_2012 , utilizator 17:24, 18 Februarie 2012
Da este in vigoare, am verificat pe cdep.ro-repertoriul legislativ
Multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorarii minimale si maximale - executori judecatoresti ContSters361468 ContSters361468 as dori sa stiu cat revine taxa cu cheltuielile de executare silita la o creanta de 1900 de lei? va rog tare mult. (vezi toată discuția)
Comision executor judecatoresc ? AndreiPerianu AndreiPerianu Buna ziua, As avea o intrebare, sunt persoana fizica autorizata, si in vara anului trecut am semnat un contract de prestari servicii cu o alta societate ... (vezi toată discuția)
Abuz comision executor judecatoresc ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Am fost debitor intr-o executare silita, creanta executata fiind de 15.000lei. Din cate stiu, comisionul executorului judecatoresc (pe care tot eu ... (vezi toată discuția)