Forum Discuţii juridice Executare silită abuz comision executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

abuz comision executor judecatoresc

Buna ziua! Am fost debitor intr-o executare silita, creanta executata fiind de 15.000lei. Din cate stiu, comisionul executorului judecatoresc (pe care tot eu il platesc) nu poate depasi 10% net din aceasta suma, la acest procent adaugandu-se TVA de 24%. Adica comision maximal executor= (15.000 x 10%) + 24%= 1.860lei.
Totusi executorul mi-a perceput strict sub forma de comision de executare suma de 1.987lei.
In contractul pe care acesta l-a semnat cu creditorul se stipuleaza ca si comision de executare un avans de 500lei+7% din sumele incasate , la care se adauga TVA. Dupa contract, comisionul incasabil ar fi de (500+ 15000 X 7%) + TVA= 1.922lei. Adica mai mare decat comisionul maxim legal de 1.860 lei dar mai mic totusi decat comisionul efectiv incasat (1.987lei).
Doamnele de la Corpul de Control de pe langa MJ (desi le-am prezentat acelasi calcul), mi-au spus in 2 randuri ca este corect, comisionul fiind perceput cf reglementarilor legale in vigoare. E adevarat ca nu am primit un calcul similar din partea dumnealor...

E posibil sa facem referiri la....legi diferite? In cazul in care considerati ca am un punct de vedere corect, cui credeti ca m-as mai putea adresa in vederea lamuririi acestui abuz?

Va multumesc!
ContSters249161, utilizator
va puteti adresa unui judecator pentru diminuarea onorariului executorului...

onorariul executorului trebuie sa reflecte munca efectiv prestata...

el nu este (onorariul) automat maximul prevazut de lege...

uitati aici o speta...

Contestaţie la executare. Diminuarea onorariului de avocat şi onorariului executorului judecătoresc. Tip: Sentinţă civilă
Nr./Dată: 1768 (24.06.2008)
Autor: Vatavu Maria
Domenii asociate:
Executarea silită

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters233047, utilizator
Multumesc! In cazul expus de dvoastra este vorba despre o diminuare a comisionului executorului judecatoresc SUB limita maximala la care, teoretic, executorul ar fi avut dreptul cf legii. Intradevar, in acest sens legiutorul a dat aceste cote MAXIMALE, comisionul perceput putand fi mai mic sau MAXIM EGAL. Nu cred sa existe vreo justificare ptr cazul in care comisionul de executare excede aceste cote maximale.... Altfel ce rost ar mai fi avut legea???

[ link extern ]
Legea 188/2000 republicata in 2011, Art 39, alineat a)
ContSters249161, utilizator
tot judecatorului trebuie sa va adresati..

Onorariul executorului nu respectă limitele legale stabilite prin Ordinul nr. 2550/2006. Aplicarea onorariului maxim nu este o regulă, cuantumul acestuia trebuie să reflecte munca executorului, cerinţă a dispozitiilor prevăzute de art. 55, alin. 3 din Regulamentul de aplicare a Legii nr. 188/2000
... în ceea ce priveşte onorariul solicitat, urmând a se reduce cuantumul acestuia până la limita prevăzută de Ordinul nr. 2550/2006...

[ link extern ]