Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita; onorariu executor
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita; onorariu executor

Tatal meu are o somatie de executare silita in valoare de 13250 lei + 650 cheltuieli de judecata .Executorul percepe un comision de 10% dupa cate am citit eu +cheltuielile postale TV etc. din aceasta eu inteleg comisionu executorului este de 1325 lei. Are voie sa depaseasca pentru ca el si-a trecut 1400 lei comision .vreau sa stiu daca are voie sa depaseasca 10% ?
Onorariile executorilor judecatoresti sunt stabilite prin legea 151/2011 de modificare a art.37 din Legea 188/2000, care prevede (la art.I pct.4):
" a)pentru creanţele în valoare de până la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentând valoarea creanţei ce face obiectul executării silite.
b) pentru creanţele în valoare de peste 50.000 lei, dar până la 80.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.000 lei plus un procent de până la 3% din suma ce depăşeşte 50.000 lei din valoarea creanţei ce face obiectul executării silite;
c) pentru creanţele în valoare de peste 80.000 lei, dar până la 100.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.900 lei plus un procent de până la 2% din suma ce depăşeşte 80.000 lei din valoarea creanţei ce face obiectul executării silite;
d) pentru creanţele în valoare de peste 100.000 lei, onorariul maxim este de 6.300 lei plus un procent de până la 1 % din suma ce depăşeşte 100.000 lei din valoarea creanţei ce face obiectul executării silite."
Onorariile sunt maxime, asa cum, in mod explicit prevede textul actului normativ.
Doar ca depasirea cu 50 de lei este destul de mica pentru a nu putea duce la o alta sanctiune decat obligarea executorului la reducerea ei.
ContSters36411, utilizator
Potrivit art.37 din Legea nr.188/2000, onorariul executorului judecatoresc nu poate depasi 10% din valoarea creantei, pentru creantele de pana la 50.000 lei inclusiv.
diferenta fiind asa de mica o poate dovedi cu cheltuieli postale,faxuri,si alte servicii ieftine.
cu siguranta poate justifica 75 lei
In onorariul executorului judecatoresc, prevazut de dispozitiile art.37 din Legea 188/2000 nu este inclusa si TVA.
Executorul poate justifica onorariul de 1.400 lei prin faptul ca a incasat un onorariul sub pragul maximal de 10%, iar restul pana la 1.400 lei reprezinta TVA.
Revin. Comisionul este de 1400 lei ,336 este tva,si fiecare act care a fost trimis si intocmit este trecut in somatie timbru etc. nu enumar tot ce a trecut d-nl executor suma la care dumnealui a ajuns este undeva in jur de 1950 lei .Eu intreb daca s-a depasit procentul nu conteaza cu cit are voie s-au nu ,daca nu are voie ce trebuie sa fac ? Mentionez ca i-a facut poprire pe pensie apoi a venit cu somatie de sechestru pe casa .mentionez ca traiesc ambi parinti si este bun dobindit in timpul casatoriei.