Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Semnaturi in alb. Nedumerire mare!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Semnaturi in alb. Nedumerire mare!

As dori sa stiu
daca un cetatean care lasa unei alte persoane
un teanc de foi semnate de el in alb
comite sau nu o infractiune.
Dar cell ce le detine pentru a le folosi ulterior?
Va multumesc anticipat
Marcel Arcanu

A lasa unei persoane un teanc de foi semnate in alb este o imensa naivitate (daca sunteti minor, altfel, are o alta „denumire”) – daca nu sunt in mana unei persoane de incredere. Nu e o infractiune sa las foi cu semnatura in alb, dar poate deveni infractiune daca persoana care le are va profita de aceste semnaturi pt a ma prejudicia (abuz de incredere, la prima vedere). Daca persoana la care am lasat aceste foi (le-am lasat cu un scop anume) le foloseste in alt scop decat acela pt care am facut aceasta intelegere. Pot fi folosite numai in scopul pt care au fost semnate...
Oricum, exista mai multe aspecte ce trebuie luate in considerare – deci, raspunsul nu e complet.
Nu este infractiune, este prostie...!
Infractiunile..... vin mai tarziu din partea celui care i-au fost incredintate !
Retrageti hartiile alea semnate in alb !
Un exemplu de speta mai concreta:
un traducator autorizat sau un notar public
(deci doua persoane care functioneaza pe baza unei legi speciale)
lasa unui birou de servicii (firma comerciala)
un teanc de documente care au pe verso
incheierile semnate si stampilate
fara ca ei sa cunoasca in momentul incredintarii
nici macar daca va exista
documentul care va fi tradus si legalizat.
Eista vreo incadrare juridica?

O problema exista din partea notarului.Notarul da data certa si semneaza actul cu mentiunea ca partea e prezenta.
Notarul comite infractiune daca procedeaza asa.

Daca nu e vorba de implicarea unui notar sau de data certa si consemnarea prezentei semnatarului, nu vad sa existe vreo infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi