Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mi-a incetat plata ajutorului social, e legal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mi-a incetat plata ajutorului social, e legal?

Buna seara,beneficiez de ajutor social de aproape un an de zile.Saptamana trecuta inspectoarea de la ajutor social mi-a spus ca nu mai pot beneficia de ajuto social deoarece stau in casa mamei mele si convetuiesc cu ea(veniturile ei se calculeaza cu veniturile mele).Precizez ca nu am loc de munca iar fetita mea are 3 anii,fostul sot nu imi plateste nimic si nu am nimic pe numele meu.CE POT FACE IN SITUATIA ASTA SI SE POATE ASA CEVA SA NU MAI POT BENEFICIA DE AJUTOR DIN CAUZA CA MAMA MEA ARE VENITURI?VA MULTUMESC.SANATATE!!!
Aceasta este legea. Se considera ca veniturile in casa se cumuleaza si deci ca si mama dvs. va sustine financiar deci din perceptia statului nu are rost sa va mai sustina contribuabilul.

Puteti intre timp sa va angajati, asa veti obtine un venit care sa suplineasca ce va acorda statul